Svatební (ne)tradice
Taky se vám čas od času stane, že se vás nevěsta zeptá, na které noze by měla mít podvazek a jaký je vlastně jeho význam? Nebo třeba, na které straně by měla nevěsta stát při obřadu? Mně se to stává celkem často, a proto jsem se rozhodla si v tom udělat jasno...
1. Vezmeme to pěkně od začátku. Nevěsta by měla na sobě mít něco nového, starého, půjčeného a modrého. Proč?
Něco nového - symbol pozitivního přístupu k životu, který bude nevěsta přinášet i svému novému manželovi.
Něco starého - někdy se říká, že je to symbol úcty k nevěstině rodině a někdy také k ochraně miminka, které by mělo přijít po svatbě.
Něco půjčeného - že vám někdo něco půjčí je symbol důvěry v kamarádství.
Něco modrého - modrá barva je sama o sobě symbolem čistoty, lásky a věrnosti.
2. Nevěsta si obléká šaty a některá z družiček si vzpomene na podvazek. K čemu má vlastně být? Podvazek by měla mít nevěsta na levé straně (u srdce). Dřívější význam už se s tím dnešní moc neshoduje. Mezi nejdůležitější významy patří třeba plodnost, šťastné manželství, bohatství, šťastná budoucnost a ochrana nevěsty.
3. Ženich stojí u oltáře a pomalu k němu jde nevěsta se svým tatínkem. Na které straně by měla nevěsta stát? Měla by stát po ženichově pravici. Ženich tak dává najevo důležitost dané osoby, v tomto případě nevěsty.
4. Další tradicí je výměna prstýnků. Zejména ženichové mají v tom všem trochu zmatek, na kterou ruku a prst mají nevěstě prstýnek navléci. Prstýnek patří na levou ruku na prsteníček.
5. A proč se vůbec hází rýže nebo kvítky při průchodu novomanželů špalírem? Přiznám se, toto jsem si nedomyslela ani já. Svatebčané tímto gestem dávají najevo svoji radost ze svatby.
6. Rozbitý talíř. Tuto tradici většina z nás zná a zná i její význam. Jde o ukázku spolupráce mezi novomanželi.
A tohle byli ty nejdůležitější tradice, které se na svatbách mohou objevit a vy budete znát jejich význam.